Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

Jan Heweliusz w numizmatyce i filatelistyce, cz.2

W 1987 roku Poczta Polska wyemitowała dwa znaczki z Janem Heweliuszem, zaprojektowane przez Jacka Brodowskiego. Na znaczku o nominale 15 zł przedstawiono Heweliusza na tarasie jego obserwatorium, przy przenośnym sekstansie (fot. 15). Autor znaczka wykorzystał rycinę I. Saala. Na znaczku o nominale 40 zł przedstawiono Heweliusza na tle mapy nieba z gwiazdozbiorem „Tarcza Sobieskiego” z atlasu nieba Firmamentum Sobiescianum (fot. 16).

Czytaj więcej...

Politechnika Gdańska w filatelistyce - cz.2

W styczniu 1945 roku rozpoczęła się ewakuacja niemieckich pracowników i wyposażenia do Schmalkalden w Turyngii, gdzie planowano urządzić politechnikę zastępczą. W budynkach uczelni urządzono szpital wojskowy. Wojska Armii Czerwonej wkroczyły do Gdańska 29 marca 1945 roku. Gmach Główny został zniszczony w wyniku pożaru spowodowanego działaniami wojennymi [6].

Czytaj więcej...

Polska elektryka w medalierstwie i filatelistyce - książka D. Świsulskiego

W ostatnim czasie ukazała się książka autorstwa Dariusza Świsulskiego, profesora Politechniki Gdańskiej i członka i-KF pt. „Polska elektryka w medalierstwie i filatelistyce”. Jest to obszerna (ponad 600 stron) monografia na temat historii polskiej elektryki, ilustrowana ponad tysiącem zdjęć medali i walorów filatelistycznych. Opracowanie zawiera prezentację szeroko pojętej elektrotechniki, pokazanej oczami artystów: rzeźbiarzy, medalierów, grafików, rytowników. Wszystkie ilustracje przedstawiają eksponaty z prywatnych, gromadzonych przez wiele lat zbiorów autora. Książka jest obszernie udokumentowana, występuje w niej ponad

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: START | Transport | FILATELISTYKA TEMATYCZNA