Z początkiem października ub. roku każdy z zarejestrowanych użytkowników odwiedzających stronę i-KF-u zauważył pojawienie się Cyfrowej biblioteki literatury filatelistycznej. Każdy z użytkowników uzyskał dostęp do sporej grupy literatury filatelistycznej w wersji cyfrowej (pliki pdf).
Od chwili inauguracji istotnie powiększone zostały zasoby w dziale czasopism, ale także pojawiły się nowe pozycje w pozostałych grupach wydzielonych w systemie organizacji interfejsu Cyfrowej bibliotek. Do dnia dzisiejszego każdy, kto wejdzie do zakładki Biblioteka na stronie www.i-kf.pl ma niczym nieograniczony dostęp do znacznych ilości zasobów (kolorem czerwonym zaznaczono pozycje jakie dodano od lutego br.):
W dziale Czasopisma (polskie i zagraniczne) dostępne są:
- Biuletyn Informacyjny Polskiego Towarzystwa Filatelistycznego
- Filatelista
- Filatelista Biuletyn
- Filatelista Kaliski
- Filatelista Polski, 1919-1922, Kraków
- Filatelista Polski, 1948-1950, Poznań
- Filatelista Południowej Wielkopolski
- Historyczno-Badawczy Biuletyn Filatelistyczny
- Ikaros
- Ilustrowane Wiadomości Filatelistyczne
- Ilustrowany Kurier Filatelistyczny
- Pionier Filatelistyczny
- Pomorskie Wiadomości Filatelistyczne
- Przegląd Filatelistyczny, 1948-1950, Łódź
- Przegląd Filatelistyczny Fischera
- Syrena
- Świat Erek
- Wielkopolskie Wiadomości Filatelistyczne
- Znaki Polecenia
W dziale Dokumentacja pocztowa można znaleźć:
- Cyrkularze Zarządu Poczty Królestwa Polskiego z lat 1861-1862
- Dziennik Urzędowy Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Lublinie, styczeń 1919-luty 1920
- 5 innych dokumentów dotyczących organizacji poczty w czasach II RP
W dziale Mapy i atlasy dostępne są
- Mapy pocztowe z okresu XIX i XX wieku (8 arkuszy)
- Atlasy pocztowe (2)
- Spisy traktów (1)
W dziale Materiały z wystaw dostępne są
- Biuletyny prasowe ŚWF POLSKA’93
- Katalogi KWF (6)
W dziale Wydawnictwa książkowe dostępnych jest 9 pozycji. Od lutego br. cyfrowe zasoby działu Czasopism powiększyły się o niebagatelną liczbę 650 cyfrowych plików.
Ponadto, w ramach biblioteki dołączyliśmy spisy treści następujących czasopism
- Filatelista, 1991-2017
- Filatelista Biuletyn
- Filatelista Kaliski, 1995-2016
- Filatelista Polski, 1948-1950, Poznań
- Filatelista Południowej Wielkopolski
- Filatelistyka
- Filatelistyka Historyczno-Badawczy Biuletyn Filatelistyczny
- Pionier Filatelistyczny
- Pomorskie Wiadomości Filatelistyczne
- Przegląd Filatelistyczny Fischera
- Przegląd Filatelistyczny (Polish Philatelic Review)
- Świat Erek
- Tematica
- Wielkopolskie Wiadomości Filatelistyczne, 1966-1994
- Znaki Polecenia
Na podstawie utworzonej w oparciu o spisy treści bazy powstał indeks autorów, który dzięki postępowi w rozbudowie zasobów bazodanowych daje coraz większe możliwości wizualizacyjne dorobku poszczególnych osób ale także pozwala na efektywniejsze korzystanie z zasobów. Systematycznie tworzone są linki pomiędzy indeksem autorów a Słownikiem Biograficznym Filatelistów Polskich. Udostępniono, poza podstawową funkcją przeszukiwania powstałej bazy, wg nazwiska autora także możliwość wyszukiwania po dowolnym słowie zawartym w tytule artykułu.
Stan obecny został osiągnięty dzięki zaangażowaniu kilku członków i-KF, współpracy z Klubem Zainteresowań Znaki Polecenia i Tematica, pomocy kilku filatelistów spoza i-KF-u w szczególności z okręgów Świętokrzyskiego, Warszawskiego i Zamojskiego, pomocy Biura ZA PZF i bezinteresownej pomocy sympatyków filatelistyki niebędących w Związku.
Do dnia dzisiejszego z zasobów cyfrowych Cyfrowej biblioteki skorzystało już blisko 1500 użytkowników. Tak, jak pisałem wcześniej, to cieszy i potwierdza potrzebę realizacji projektów takich, jak Cyfrowa biblioteka literatury filatelistycznej!
Niestety, nadal odczuwany, brak wyraźnych sygnałów o chęci zaangażowania się w realizację naszego wspólnego celu, Cyfrowej biblioteki literatury filatelistycznej. Nadal, nader często spotykamy się z odmową współpracy aniżeli z chęcią jej podjęcia. Ba, niektórzy chwalą się, że korzystają ale odmawiają wniesienia własnego wkładu.
Jak każdy z użytkowników zauważył, nadal w przypadku niektórych z udostępnianych czasopism występują barki pojedynczych numerów, brakuje spisów treści dla niektórych czasopism.
Oczywiście prace nad dalszym rozwojem Cyfrowej biblioteki literatury filatelistycznej są prowadzone, ale, jak już wcześniej pisałem, ich tempo
i zakres zależą przede wszystkich od nas samych.
Prowadzone są także prace nad wykonaniem spisów treści pozostałych czasopism zgromadzonych w Bibliotece.
Poszukujemy pojedynczych zeszytów czasopism, które w tej chwili digitalizujemy. Chcącym pomóc możemy przesłać listę poszukiwanych braków. To samo dotyczy innych czasopism, których jeszcze nie posiadamy w zasobach. Jeśli macie ten materiał w wersji cyfrowej i bylibyście skłonni udostępnić go całej społeczności filatelistycznej dajcie nam znać. Dzięki temu nie będziemy już poszukiwać tego materiału, pracować nad jego cyfryzacją.
Poszukujemy chętnych do tworzenia spisów treści tych czasopism, dla których spisy jeszcze nie powstały. Prześlemy Wam strukturę pliku.
Nadal brakuje pełnego spisu treści dla Filatelisty, naszego związkowego czasopisma ukazującego się od ponad 60-ciu lat. Po moim apelu zgłoszonym w czasie marcowego posiedzenia ZG w działania w tym zakresie włączyli się koledzy z okręgów Świętokrzyskiego i Zamojskiego. Pozostali Koledzy udają chyba, że problem nie istnieje albo, że należą do innego Związku niż ja.
W proces cyfryzacji włączona jest także redakcja Filatelisty. Co miesiąc dostarcza nam cyfrowy plik kolejnego zeszytu oraz spis jego treści, dzięki temu każdy znajdzie najnowsze numery naszego czasopisma w bazie danych.
Kończąc pozwolę sobie na pewną dygresję. To, co po nas zostanie to wspomnienia w rodzinie oraz w gronie przyjaciół. Jednak one ulegną szybkiemu zatarciu. Kto dzisiaj pomięta jakie zbiory wystawowe posiadali czołowi polscy filateliści XX wieku. Niewielu jest takich a po ich zbiorach i eksponatach nie ma już śladu, uległy rozproszeniu, zdobią kolekcje innych. Tymczasem nasze publikacje pozostaną. Zostały bowiem utrwalone. Ważne, aby były jeszcze dostępne. A to zapewnia najpełniej Cyfrowa biblioteka literatury filatelistycznej i funkcjonujące w jej ramach bazy publikacji. Zatem, jeśli nie chcemy być szybko zapomniani to zadbajmy o to, dajmy przykład. Jeśli pokażemy naszym następcom, że dbamy o pamięć o naszych starszych kolegach to oni zapewne zadbają o pamięć o nas.
Kończąc pragnę zauważyć, że jeśli projekt Cyfrowej biblioteki Literatury Filatelistycznej będzie projektem garstki osób szanse na zbudowanie trwałego produkty będą nikłe, jeśli większość Kolegów, członków Związku, będzie tylko się przyglądać, projekt umrze.
Apel kierujemy do wszystkich filatelistów zainteresowanych rozwojem Cyfrowej biblioteki literatury filatelistycznej. Jeśli chcecie się włączyć w proces jej tworzenia i rozwoju skontaktujcie się z nami pisząc nas adres i-KF-u i.kolo.pzf@gmail.com lub mmietus@gmail.com