W dniach od 3. do 10. listopada br. w sali wystawowej Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" (ul. Marszałkowskiej 21/25) odbywała się Krajowa Wystawa Filatelistyczną "100 LAT ARMII POLSKIEJ WE FRANCJI". Byłą to wystawa specjalizowana II stopnia w klasach historii poczty HP, całostek CP i tematycznej TEM oraz eksponatów jednoekranowych JE w powyższych klasach.
Organizatorami wystawy byli:
- Okręg Warszawski PZF,
- „Przystanek Historia” Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki,
- Klub Zainteresowań PZF VARSAVIANA,
- Poczta Polska S.A.
Na wystawę zgłoszono 34 eksponaty a wśród nich szereg wcześniej nagradzanych.
10 listopada o godz. 12.00 odbył się palmares. Przybyłych na palmares gości przywitał Kolega Jacek Kosmala, przewodniczący komitetu organizacyjnego i Prezes Okręgu Warszawskiego PZF, który po krótkim wstępie prowadzenie palmaresu przekazał Koledze Henrykowi Monkosowi Prezesowi ZG PZF. Po podziękowaniach skierowanych do współorganizatorów wystawy Prezes ZG poprosił Kolęgę Andrzeja Jarzynkowskiego o odczytanie protokołu z posiedzenia sądu konkursowego. W trakcie odczytywania protokołu wyróżnieni filateliści odbierali nagrody z rąk Prezesa ZG.
Sąd Konkursowy przyznał następujące nagrody:
Grand Prix Wystawy dla najlepszego eksponatu wystawianego w klasach konkursowych wraz z medalem dużym złotym i nagrodą nr 1 otrzymał Jacek Kosmala za eksponat pt. "Armia Polska we Francji 1917-1919 w dokumentacji pocztowej".
Nagrodę Specjalną Wystawy dla najlepszego eksponatu w klasie całostek pocztowych wraz z medalem dużym złotym otrzymał Zygmunt Żurek za eksponat pt. "Polskie kartki pocztowe w walucie złotowej 1925-1939. Fragment specjalizacji".
Nagrodę Specjalną Wystawy dla najlepszego eksponatu w klasie tematycznej wraz z medalem dużym złotym otrzymał eksponat Wiesława Studzińskiego pt. "Historia architektury europejskiej".
Nagrodę Specjalną Wystawy dla najlepszego eksponatu w klasie eksponatów jednoekranowych wraz z medalem dużym złotym otrzymał eksponat Marka Zbierskiego pt. "Przesyłki gazetowe w Polsce 1918-1924".
Gratulacje jury za rzadki materiał i opracowanie tematu wraz z medalem dużym złotym otrzymał eksponat Andrzeja Kłosińskiego pt. "Poczta na ziemiach polskich w okresie kształtowania granic II Rzeczypospolitej 1918-1922".
Członkowie i-KFu biorący udziała w wystawie otrzymali następujące wyróżnienia:
- M. Rzadkosz HP "Polska cenzura korespondencji w 1939 roku w okresie mobilizacji i podczas wojny" medal duży złoty oraz nagrodę,
- M. Rzadkosz CP " Polskie ilustrowane kartki pocztowe do obrotu zagranicznego z lat 1933-1939" medal duży pozłacany,
i autor tej notatki za eksponat jednoekranowy HP, "Korespondencja z pruskiej sieci posterunków opadowych na obszarze Wielkopolski w latach 1919-1920" medal pozłacany.
Autor każdego nagrodzonego eksponatu otrzymał stosowny dyplom oraz okolicznościowy medal. Poniżej przedstawiamy mini-reportaż z wystawy.