Właśnie ukazała się książka autorstwa Michaela Lenke, wiceprezes i sekretarz klubu filatelistycznego Bundesarbeitsgemeinschaft Polen e.V. w Niemczech (ArgePolen), pt. "Die Krakauer Ausgaben der polnischen Post von 1919. Wydanie Krakowskie Poczty Polskiej w 1919 r."
Poniżej prezentujemy opinię przygotowaną przez Stefana Petriuka, eksperta PZF, członka Polskiej Akademii Filatelistyki i prezesa ArgePolen na temat wspomnianej monografii oraz informacje o możliwości jej nabycia.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się poniższym materiałem.
Wraz z przedłożonym podręcznikiem i katalogiem tzw. „wydania krakowskiego” ze stycznia 1919 r. po raz pierwszy kolekcjonerom zajmującym się filatelistyką polską zostało zaprezentowane unikalne i kompleksowe dzieło. Wielu znanych polskich filatelistów i ekspertów wypowiadało się w przeszłości w tym temacie zarówno w swoich wystąpieniach, jak i licznych publikacjach. Wspomniane dzieło jest filatelistycznym novum w tym obszarze. Stanowi zbiorcze zestawienie tego wszystkiego, co dotychczas się ukazało a ponadto znacznie poszerza naszą wiedzę. Początek państwa polskiego, a tym samym polskiej poczty po I wojnie światowej, po trwającym 123 lata czasie rozbiorów i po odzyskaniu swojej niezależności 11 listopada 1918 roku kształtował się z trudnościami. W pierwszych miesiącach nie było jeszcze ustalonych granic. W wielu częściach Polski miały miejsce wojskowe konfrontacje; na południowym wschodzie wojna polsko–ukraińska, na zachodzie powstanie wielkopolskie. W Prusach Zachodnich (Pomorze), na Górnym Śląsku i w wielu powiatach zachodniej części Prus Wschodnich coraz silniejsze stawały się żądania powrotu tych ziem do Polski i zjednoczenia się.
Do tego wszystkiego na byłym terenie austriackiego obszaru okupacyjnego obowiązywała nadal waluta austriacka – korony i halerze, zaś na obszarze b. GGW Warschau środkiem płatniczym pozostawała niemiecka waluta – marka i fenigi.
Od momentu odzyskania niepodległości zaczęto polonizować wszystko co pozostało po okupantach. Dotyczyło to również Polskiej Poczty i należących do niej urządzeń pocztowych wraz ze znalezionymi znaczkami okupacyjnymi.
Dopiero znając historyczny kontekst można zrozumieć relacje i wynikające z tego różne emisje znaków pocztowych.
Do najbardziej interesujących wydań tego okresu zalicza się znaczki z Krakowa, które w ogólności określa się nazwą „wydanie krakowskie ze stycznia 1919 r”. Kilka pozycji katalogowych tego wydania z nadrukiem POCZTA POLSKA jest tak rzadkich, że większość zbieraczy w oryginale nigdy ich nie widziało. Niestety, już kilka dni po ukazaniu się pierwszych znaczków tego wydania zaczęto drukować w tych samych drukarniach ich fałszerstwa.
Cieszę się, że mogę rekomendować Państwu obszerną monografię o „wydaniu krakowskim“, które, moim zdaniem, stanowi kamień milowy w polskiej filatelistyce.
Michael Lenke, mój przyjaciel a ponadto wiceprezes i sekretarz klubu filatelistycznego Bundesarbeitsgemeinschaft Polen e.V. w Niemczech oraz redaktor wydawanego przez ArgePolen biuletynu od wielu lat bada znaczki „wydania krakowskiego” ze stycznia 1919 r. W tym czasie zgromadził wszystko to, co w literaturze przedmiotu na temat wspomnianego wydania zostało opublikowane, krytycznie ocenił i następnie przetłumaczył na język niemiecki. Jednocześnie, częściowo we współpracy wykonał on kilka tysięcy zdigitalizowań znaczków tego wydania. Wiele setek kolorowych, bardzo wyraźnych i czystych ilustracji znajdujących się w tej książce przyczynia się do lepszego zrozumienia tego bardzo trudnego wydania.
Bogato ilustrowana i fachowo napisana książka o wydaniu krakowskim z 1919 r. jest zrozumiała dla rozpoczynających dopiero co specjalizację tego wydania, a niektórzy eksperci tego tematu ze zdumieniem stwierdzą, że nie wszystko o tym wydaniu wiedzieli.
Chciałbym pogratulować mojemu przyjacielu Michałowi wspaniałego dzieła. Jednocześnie życzę tej pracy popularyzacji i dobrego odbioru przez wszystkich polskich zbieraczy rozwijających filatelistykę. Ta znakomita praca powinna znaleźć się w każdej polskiej bibliotece.
Książka liczy sobie 245 kolorowych stron, zawiera ponad 1000 kolorowych skanów wysokiej jakości. Twarda okładka, wydanie w języku niemieckim; niski nakład. Cena książki dla kupującego w Polsce wynosi 130,- PLN łącznie z kosztami wysyłki. Kupujący poza Polską - 29 Euro oraz dodatkowo koszty wysyłki książki.
Książka będzie prezentowana przez autora i do kupienia w Polsce 25 maja 2019 w Ciechocinku w czasie dorocznej konferencji PAF.
Osoby, które nie będą w Ciechocinku proszone są o zamówienie e-mailem lub telefonicznie. Autor poda konto i po przekazaniu pieniędzy, egzemplarz zostanie wysłany z Polski pod koniec maja br. na podany adres.
Proszę w takim wypadku nawiązać kontakt z autorem:
e-mail: Lenke@DAN-Online.de (także po polsku)
tel.: 05865 / 9801150 (telefonicznie tylko po niemiecku i angielsku)