Wprowadziliśmy dzisiaj do Biblioteki opracowanie Pana Adama Głowacza – Polski Sport Szybowcowy w Filatelistyce. Monografia 1918-2022 część I, która obejmuje pamiątki z lat 1935-1939. Autor w sposób definitywny rozprawia się w niej m.in. z traktowaniem przesyłek braci Gryżewskich z zawodów szybowcowych w Ustjanowej w latach 1935 i 1936 jako przesyłek poczty szybowcowej.
Co ciekawe Katalog Fischer 2022 Tom II, pomimo krytycznego artykułu p. Henryka Juszczaka już w 1999 roku, nadal tak je traktuje. W monografii znajdziemy informacje o rzeczywistych przesyłkach przewiezionych szybowcami lub z dużą dozą prawdopodobnie przewiezionymi, ale wszystkie są efektem inicjatyw czysto prywatnych. Po prostu lotnicy zabrali ze sobą kartki lub listy, które później nadali na poczcie i to wcale nie najbliżej punktu lądowania, jak to zwykle w takich przypadkach bywało, tylko w Ustrzykach Dolnych. W obronie poczty specjalnej z Ustjanowej podnoszą się co jakiś czas głosy zainteresowanych aerofilatelistów ale wydaje się, że siła faktów jest druzgocąca. Niezależnie przecież od statusu te stemple okolicznościowe są bardzo rzadkie więc można by powiedzieć: panowie spokojnie ceny na te walory i tak utrzymają swoją wysokość bo są one po prostu atrakcyjnym materiałem filatelistycznym.
Ponieważ zdjęcia przesyłek w Monografii nie zawsze są dobrej jakości, poniżej zamieszczam walory, które są głównymi bohaterami opracowania. Te pochodzą z mojego zbioru i mam nadzieję zilustrują ten wstępniak oraz zachęcą czytelników do zajrzenia do Monografii.
Awers i rewers przesyłki z 28 IX 1935 roku ze stemplem okolicznościowym Krajowych Zawodów Szybowcowych. Nalepka poczty lotniczej, także fioletowy stempel ramkowy: Nadeszło pocztą lotniczą. Na rewersie datowniki Lwowa i Warszawy z 29.09.1935 roku.
Awers i rewers przesyłki z 12 VII 1936 roku ze stemplem okolicznościowym Krajowych Zawodów Szybowcowych. Podwójna nalepka poczty lotniczej. Czarny (nie fioletowy) stempelek dwuwierszowy: LOT Ustjanowa - Lwów. Na rewersie datowniki z Warszawy z 13.VII.1936 roku.
Przesyłka ze stemplem okolicznościowym z 17 V 1939 roku Międzynarodowego zlotu – zjazdu szybowcowego we Lwowie.
Trochę w ramach łącznika pomiędzy okresem przedwojennym i powojennym, który mamy nadzieję wkrótce zobaczyć w Monografii część II, prezentuję stempel z obozu Woldenberg. Tematycznie trzymamy się szybownictwa, ponieważ stempel okolicznościowy: Uczmy się latać propagował podziemne kursy szybownictwa, które były prowadzone w tym obozie.
Przesyłka obozowa wraz z dodatkowym skanem stempla okolicznościowego. To życzenia świąteczne wysłane pocztą obozową w dniu 24 XII 1943 roku.
Pełny tekst Monografii Pana Adam Głowacza zainteresowani znajdą pod tym linkiem.
W Bibliotece i-KF chętni czytelnicy znajdą także artykuły z prasy filatelistycznej do których m.in. odwołuje się autor.