Rok 2016 obfituje w szereg wydarzeń i rocznic, z których niektóre zostały upamiętnione wydawnictwami okolicznościowymi Poczty Polskiej. Nasz narodowy emitent uznał, że szczególnej oprawy wymagają wydarzenia o charakterze religijnym. Stąd szereg emisji PP jest dedykowane m.in. Światowym Dniom Młodzieży, Nadzwyczajnemu Rokowi Miłosierdzia, 50-leciu orędzia biskupów polskich, czy błogosławieniu lub kanonizacji Polaków.

Dzisiaj chciałbym przedstawić dwa tegoroczne wydawnictwa okolicznościowe i związane z nimi foldery. Jedno z nich dotyczy Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia a drugie kanonizacji ojca Stanisława Papczyńskiego.

Pierwsze z upamiętnionych wydarzeń należy do niezwykle ważnych dla Kościoła katolickiego. To Rok Jubileuszowy, który rozpoczął się 20 listopada 2015 roku a zakończy się 20 listopada 2016 roku. Został on ogłoszony przez papieża Franciszka w marcu 2015 roku, w 2. rocznicę Jego wyboru. Uroczyste ogłoszenie Roku Miłosierdzia nastąpiło natomiast 11 kwietnia tego roku, bullą Misericoediae vultus. Momentem kulminacyjnym rozpoczęcia obchodów było otworzenie Drzwi świętych w Bazylice św. Piotra przez papieża Franciszka. Rok Miłosierdzia ma przypominać całemu światu istotę orędzia Chrystusa: Bóg przebacza każde zło, jeśli tylko Go o to poprosimy.

Folder jest 10-cio stronicowy. Na jego okładce widzimy logo Jubileuszu Miłosierdzia, które jest stylizacją Zstąpienia z Odchłani, paschalnego przedstawienia bardzo rozpowszechnionego w pierwszym tysiącleciu. Dopiero na stronie 5. mamy prezentację emisji, która składa się z 1 znaczka o nominale 2,50. Znaczek wyraźnie nawiązuje do logo Roku Jubileuszowego. Został on wykonany wg mozaiki znajdującej się w Porta Caritatis Roma Termini. Autorem projektu jest Pan Maciej Jędrysik. Znaczek został wydany w nakładzie 240000 szt., drukowano go rotograwiurą na papierze fluorescencyjnym. Z kolei na stronie 6. znajdujemy Kopertę Pierwszego Dnia Obiegu, prezentująca m.in kasownik okolicznościowy. Znaczek mi bardzo podoba się a kasownik uważam za udany. Niestety całej Koperty Pierwszego Dnia Obiegu już do udanych nie zaliczam. Wrażenie psuje niebieska, bardzo ostro odcinająca się od reszty, plama z tytułem emisji w barwie żółtej. Wyraźnie nie komponuje się ona z delikatnym obrazem na znaczku. A szkoda!

Folder jest wydany w trzech wersjach językowych, tj. po polsku, angielsku i włosku. To może cieszyć ale niestety nie wyszło to promocji emisji na dobre. To co powinno być w tym folderze najważniejsze, czyli znaczek i FDC giną. Szczególnie znaczek ucieka, czytelnik widzi wokół niego kilka bloków, które rozpraszają, nie pozwalają cieszyć się udanym walorem. Dodatkowo, umieszczając w centralnie informacje o abonamencie filatelistycznym i sklepie internetowym Poczta psuje pozytywne wrażenia z odbioru waloru.

Wydanie dedykowane kanonizacji ojca Stanisława Papczyńskiego składa się z jednego znaczka o nominale 3,70, który wydano rotograwiura w formie 9 znaczkowych arkusików (3x3). Autorką projektu znaczka, FDC oraz kasownika okolicznościowego jest Pani Marzanna Dąbrowska. Walor w formie arkusika przedstawiony jest na stronie 4. a FDC na kolejnej stronie. Znaczek przedstawia postać ojca St. Popczyńskiego, żyjącego w XVIII wieku, założyciela zakonu Marianów, pisarza, kaznodzieję i mówcę.
Znaczek, jak i arkusik i FDC są bardzo eleganckie, o niezwykle donośnym charakterze podkreślanym w sposób szczególny przez znaczną ilość barwy złotej. Również sam folder jest niezwykle staranny, z umiejętnie dobranymi złotymi elementami. Jedynym mankamentem jest słaba czytelność nominału na znaczku.

Folder ten również wydano w trzech językach, jednak w stosunku do prezentowanego wcześniej folderu dedykowanego Jubileuszowemu Rokowi Miłosierdzia, nie gubi on walorów. Strona na której prezentowany jest arkusik nie zawiera żadnych tekstów a wszelkie informacje o emisji można znaleźć w bardzo zwartej formie pod FDC. To pokazuje, że Autorka walorów i folderu kocha znaczki.