Tym razem chciałbym przedstawić dwa foldery o tematyce sportowej. Pierwszy z nich dedykowany został 100-leciu istnienia warszawskiej Legii, klubu piłkarskiego, który bez wątpienia zapisał się w historii polskiej piłki nożnej. Emisja składa się z jednego bloku przedstawiającego zdjęcie piłkarskiej drużyny Legionów wykonane na boisku w Legionowie w 1916 roku. Folder, którym dysponuje
określany jest mianem "małej Legii", co sugeruje, e wydano także foldery określane jako "duża Legia". Cały folder ma czarny kolor. Napisy są wykonane w kolorze złotym, czasami w kolorze białym. Na okładce znajdujemy herb klubu (złoto-czarny) z nazwą klubu poniżej oraz latami okolicznościowymi. We wnętrzu folderu, na pierwszej stronie rozkładówki, znajdujemy zdjęcie Stanisława Mielecha, jednego ze współtwórców Legii, jej piłkarza i trenera. Na kolejnej stronie rozkładówki znajdujemy blok wklejony pod dużym złotym dwuliniowym napisem "Legia Warszaw 1916-1919". Trzecia strona rozkładówki zawiera krótką informację o pierwszych sportowych bataliach klubu. Poniżej znajdziemy informacje techniczne o emisji oraz dowiemy się, że autorem projektu znaczka jest Pani Agnieszka Sancewicz. Na kolejnej stronie znajdujemy stylizowany napis "Legia" oraz cytat wypowiedzi S. Mielecha z Przeglądu Sportowego z 31 maja 1923 roku. Ostatnia strona to informacje o wydawcy oraz instytucjach współpracujących w czasie przygotowana emisji i folderu.
Całość wykonana jest bardzo starannie, z niezwykła dbałością o szczegóły. Pomimo, że okładka sprawie wrażenia "chropowatej" w dotyku to jest jednak majestatyczna.
Kolejny folder poświęcony jest ubiegłorocznej emisji zatytułowanej "Mistrzostwa Świata w klasie Optimist". Sam znaczek spotkał się mocną krytyką wyrażoną przez filatelistów w kilku miejscach a odnoszącą się zarówno do samego znaczka, jak i licznych usterek druki. Ja jednak chciałby tutaj omówić folder, który moim zdanie, w przeciwieństwie do samego znaczka, jest ciekawy. Utrzymany w żywej kolorystyce a grafika, w szczególności na okładce jest ekspresyjna, nawiązująca do dynamiki żeglarstwa. Wewnętrzna karta okładki zawiera krótką informację o wydarzeniu tj. Żeglarskim Mistrzostwom Świata w klasie Optimist, które odbyły się w Dziwnowie pod koniec sierpnia ubr. Poniżej, tak jak i w innych folderach, wydawca zamieścił techniczne informacje o emisji. Tutaj dowiadujemy się także, że autorem projektu znaczka jest Pan Jacek Konarzewski. Kolejna strona przedstawia kopertę pierwszego dnia obiegu "FDC". Musze przyznać, że koperta jest ładna. Prosta, grafika czytelna. Kasownik pierwszego dnia obiegu także jest przejrzysty. W tym miejscu muszę jednak wytknąć Autorowi i Wydawcy jedną usterkę, która powtarza się na FDC dwukrotnie. Dotyczy ona znaku graficznego klasy Opitimist. Na znaczku, na żaglach znak jest prawidłowy. Na kasowniku pierwszego dnia obieguu, niestety nie. Zapomniano, że znak ten przypomina literę "Q" a zatem "ogonek" powinien być skośnie zorientowany. Ten sam błąd znajdziemy na grafice koperty. Autor w sposób bardzo inteligenty chciał wkomponować logo klasy w rok mistrzostw jednak i tutaj "ogonek" jest pionowy. A szkoda, bo w obu przypadkach nic nie stało na przeszkodzie aby był ukośny. Ostatnia strona to informacje o wydawcy, tj. PP oraz o współpracujących nad wydaniem folderu jednostkach.