Ponownie wracamy do prezentacji przesyłek z okresu inflacji w Polsce w latach 1919-1924. Jak wcześniej pisaliśmy to okres niezwykle ciekawy, w którym wydano szereg znaczków a całości z tego okresu opłacane były znaczki wielu wydań jednocześnie bądź znaczkami jednego wydania ale w bardzo dużej liczbie. Tym razem zapraszamy do zapoznania się z przykładami odnoszącymi się do końcowego okresu inflacji lat 20-tych XX w.

Kartka zagraniczna polecona i przyśpieszona z Warszawy do Francji nadana 10.III.1924 r.

Przesyłkę opłacono w kwocie 1650000mkp wykorzystując do tego 4 znaczki dwóch wydań;  wydania duży orzeł na tarczy barokowej: 1 znaczek o nominale 1 mln mkp oraz 1 znaczek o nominale 500 tyś. mkp a także  wydania przedrukowego z 1923 r: 1 znaczek o nominale 100 tyś. mkp i 1 znaczek o nominale z 50 tyś mkp.
W chwili nadania przesyłki obowiązywała taryfa pocztowa z dnia 1.03.1924 r. wg której opłata za kartkę pocztową wynosiła 300 tyś mkp, za polecenie 550 mkp a za przyśpieszenie doręczenia 1,1 mln mkp. Oznacza to, że należność za przesyłkę powinna wynosić 1,95 mln mkp. Ponieważ kartka na stronie niedresowej ma wyraźne cechy korespondencji firmowej (nadruk nazwy firmy i jej adres a także treść korespondencji) należy przypuszczać, że przesyłka została opłacona jako "papiery handlowe" w przypadku których opłata wynosiła 100 tyś. mkp za każde 50g, co dawałoby należność w wysokości 1,75mln mkp. Jednakże taryfa mówiła wyraźnie, że w przypadku "papierów firmowych" opłata wynosi 100 tyś. za każde 50g, jednak nie mniej niż 550 tyś. Trudno jest odpowiedzieć, jak została potraktowana (w sensie taryfowym) ta przesyłka w urzędzie nadawczym, jednak nie podlega dyskusji, że prezentowana przesyłka jest niedopłacona!
Znaki opłaty naklejono na awersie koperty. Zostały one unieważnione dwuobrączkowym datownikiem z mostkiem WARSZAWA 5 z wyróżnikiem b. Na froncie kartki znajduje się różowy stempelek znaku polecenia  WARSZAWA 5a Nr 1812 (wpisany odręcznie) oraz nalepka Expres. Na rewersie kartki znajduje się datownik odbiorczy z datą 16.3.24.

Mamy zatem do czynienia z przesyłką z rzeczywistego obiegu pocztowego, która jest niedopłacona w kwocie albo 100 tyś. mkp albo 300 tyś. mkp i nie została naliczona żadna dopłata. Przesyłka została opłacona m.in. znaczkiem o nominale 1 mln mkp, co czyni ją stosunkowo rzadką.