Od kilku miesięcy systematycznie wracamy do prezentacji przesyłek z okresu inflacji w Polsce w latach 1919-1924. Jak wcześniej pisaliśmy to okres niezwykle ciekawy, w którym wydano szereg znaczków a całości z tego okresu opłacane były znaczki wielu wydań jednocześnie bądź znaczkami jednego wydania ale w bardzo dużej liczbie. Pozostajemy w końcowym okresie hiperinflacji lat 20-tych XX w. i zapraszamy do zapoznania się z kolejnym przykładem przesyłki rzadkiej.
List zagraniczny polecony z Krakowa do Czechosłowacji nadany 24.III.1924 r.
Przesyłkę opłacono w kwocie 1 mln mkp wykorzystując do tego znaczek wydania duży orzeł na tarczy barokowej o nominale 1 mln mkp.
Przesyłkę opłacono zgodnie z taryfą specjalną obowiązującą w tym czasie w stosunku do przesyłek do Austrii, Czechosłowacji, Rumunii i na Węgry, która za list zwykły do 20g wynosiła 450 tyś. mkp. Opłata za polecenie była taka sama, jak dla innych przesyłek zagranicznych (550 tyś. mkp).
Znak opłaty naklejono na rewersie koperty. Został on unieważnione dwuobrączkowym datownikiem z mostkiem KRAKÓW 1. Na froncie kartki znajduje się różowy stempelek znaku polecenia KRAKÓW 1e Nr 4582 (wpisany odręcznie).
Walor udostępniony przez prof. Juliana Auleytnera.