Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

Poczta balonowa z okazji Dni Krakowa 1936

Z okazji Dni Krakowa 10-24.06.1936 roku, wśród imprez je uświetniających zorganizowano również pocztę balonową. Komitet organizacyjny przy współpracy z LOPP zrealizował trzy loty z pocztą przewiezioną przez balon Kraków. Odbyły się one w dniach 17, 21 i 29.06.1936 (ponieważ impreza cieszyła się dużym powodzeniem więc ją przedłużono). Balon każdorazowo startował z Błoń Krakowskich. Przewidziano nadawanie tylko przesyłek ekspresowych, kartek i listów do 20 g.

Czytaj więcej...

Historia poczty lotniczej na ziemiach polskich, cz.4

Dokumentacja z poczty balonowej w II Rzeczypospolitej jest bardzo bogata. Poczta przewożona była głównie w trakcie krajowych i międzynarodowych zawodów balonowych a także lokalnych imprez. Istotnym wydarzeniem był  udokumentowany filatelistycznie I Polski Lot Stratosferyczny, niestety zakończony

Czytaj więcej...

Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza

Iskrą zapalną do organizacji zawodów balonowych w Polsce było przywiezienie w 1924 roku przez Zbigniewa Burzyńskiego książki Ernesta Demuytera pt: Les rendonnees victorieuses du ballon „Belgica” opisującej jego zwycięstwo w Zawodach o Puchar Gordona Bennetta. Publikacja ta została przetłumaczona i rozprowadzona wśród pilotów balonowych do użytku służbowego.

Czytaj więcej...

Historia poczty lotniczej na ziemiach polskich, cz.3

W wyniku reorganizacji lotnictwa cywilnego  w Polsce zostało utworzone w dniu 27.XII.1928 r. państwowo-samorządowe przedsiębiorstwo „Polskie Linie Lotnicze LOT”. Działalność przewozową PLL LOT rozpoczęły 2.I.1929 na pięciu liniach krajowych (Warszawa-Gdańsk, Warszawa-Lwów, Warszawa-Poznań, Warszawa-Katowice i Katowice- Kraków)

Czytaj więcej...

Loty balonowe z okazji VII Lotu Południowo-Zachodniej Polski

Zapewne spore grono miłośników polskiej poczty balonowej będzie nieco zaskoczone połączeniem dwóch lotów balonowych przeprowadzonych 31 maja 1936 roku w jedną okazję. Tym bardziej, że katalog Fischer Tom 2 od początku notowania traktuje je oddzielnie i nie ma w nim żadnej wzmianki jednoczącej te wydarzenia. Sięgając jednak do prasy z tego okresu bez trudu rozpoznamy wspólne korzenie dla obu lotów. Chodzi o tzw. VII Lot Południowo-Zachodniej Polski w Krakowie oraz Pocztę Balonową Aeroklubu Lwowskiego.

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: START | Aerofilatelistyka