Tradycyjnie 23 marca obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii ustanowiony przez ONZ w celu upamiętnienia wejścia w życie w 1950 roku konwencji o powołaniu Światowej Organizacji Meteorologicznej, wyspecjalizowanej agencji ONZ ds. meteorologii, klimatu, hydrologii itd. Prekursorem WMO była Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna (WMO, od ang. World Meteorological Organization), utworzona już w 1871 roku.

Coroczne obchody ŚDM odbywają się pod konkretnym hasłem, które ma na celu zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na najistotniejsze kwestie współczesnego świata mające bezpośredni związek z meteorologią i klimatem. WMO zajmuje się nie tylko koordynacją prac narodowych służb meteorologicznych w skali globalnej i regionalnej ale również zwraca uwagę na zagadnienia hydrologiczne, gdyż są one w znacznej mierze bezpośrednio związane z aktualną sytuacją meteorologiczną (np. powodzie, wezbrania sztormowe) oraz klimatyczną (np. susze). Z tego względu, 24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

Hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Meteorologii jest "Bardziej gorąco, bardziej sucho, bardziej wilgotno. Stawić czoło przyszłości”. Z tej okazji Sekretarz Generalny tej organizacji opublikował krótki adres, w którym czytamy m.in.

"Zmiana klimatu wpływa na środowisko naturalne, jak również zdrowie i działalność człowieka. Antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych wciąż wzrasta, a temperatura dolnych warstw atmosfery oraz oceanów podnosi się.
Obecnie temperatura powietrza na Ziemi jest już o 1°C wyższa niż na początku XX wieku. Społeczność międzynarodowa jednomyślnie podjęła decyzję o potrzebie zdecydowanego działania.
W ubiegłym roku rządy przyjęły Porozumienie Paryskie w celu „powstrzymania wzrostu średniej rocznej temperatury powietrza na poziomie znacznie poniżej 2°C w stosunku do jej wartości z epoki przedindustrialnej oraz kontynuowania starań w celu ograniczenia tego wzrostu do 1,5°C".
Jest to ambitne zobowiązanie, a przyjęte do tej pory plany narodowe mogą być niewystarczające, aby zapobiec wzrostowi temperatury przekraczającemu 3°C! Posiadamy jednak wiedzę i narzędzia niezbędne, abyśmy mogli stawić czoło przyszłości."

Poniżej prezentuje kilka znaczków nawiązujących do problematyki globalnego ocieplenia.

 

 

 

 

Odchody Światowego Dnia Wody odbywają się w tym roku pod hasłem "Woda i praca"