W dniu 26.08.2015 został wprowadzony do obiegu znaczek okolicznościowy z okazji Mistrzostw Świata w Klasie Optimist. Otrzymał on kolejny numer wg Fischera Fi 4633 (il. 1). Został wydrukowany techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym w nakładzie 360 tys. sztuk, w formie arkusików sprzedażnych zawierających po 12 sztuk. Projektantem jest Jacek Konarzewski.

Nie jestem ekspertem w dziedzinie projektowania znaczków, ale patrząc na to wydanie, odnoszę wrażenie jakby był owocem młodzieżowego konkursu na projekt znaczka i to w grupie młodszej. Oczywiście to tylko moje subiektywne spojrzenie, które merytorycznie zapewne jest błędne o czym świadczy to, że projekt przeszedł przez sito akceptacji i pojawił się w okienkach pocztowych.

 

Il.1. Znaczek Fi 4366


Już po dwóch tygodniach od wprowadzenia do obiegu, na forum filatelistycznym PZF, użytkownik o nicku soryo1966 zamieścił post o dostrzeżonych błędach. Chodzi o małe niebieskie kropki na żaglówkach, na znaczkach w pozycjach 1 i 9, które powtarzały się na 30 sprawdzonych przez niego arkuszach. Wątek można śledzić pod adresem:
http://zgpzf.pl/ffp/viewtopic.php?p=23385#23385



Il. 2. Arkusz typu 1

Il. 3. Typ 1, znaczek 1

Il. 4. Typ 1, znaczek 9

 

Ponieważ miałem zakupione 2 arkusze tego znaczka, dokonałem ich szczegółowego przeglądu a efekt okazał się bardzo podobny do odkrycia soryo1966. Na obu moich arkuszach odnalazłem opisane kropki oraz dodatkowo na znaczku w pozycji 1 jeszcze jedna kropka na środkowej żaglówce. Ten stan potwierdził się jeszcze na kolejnym arkuszu, zakupionym 3 tygodnie później na tej samej poczcie czyli Lublin 1. Na (il. 2-4) przedstawiam pozycjonowanie znaczków z błędami oraz ich powiększenia. Nie podlega dyskusji pewna powtarzalność kropek na znaczkach 1 i 9 w arkuszu, który dla porządku nazwę typ 1, ale jaka to część nakładu trudno ocenić. Udział kolejnych uczestników dyskusji pokazał, że błędy w postaci niebieskich kropek, nie występują w całym nakładzie. W obiegu są również arkusze bezbłędne. W ramach lepszego rozpoznania sytuacji, zakupiłem jeden arkusz znaczków w Warszawie, który okazał się kolejną niespodzianką. Odnalazłem małe niebieskie kropki na znaczkach w pozycjach 1, 5, 6, 8.


Il. 5. Arkusz typu 2

Il. 6. Typ 2, znaczek 1

Il. 7. Typ 2, znaczek 5

Il.8. Typ 2, znaczek 6

Il. 9. Typ 2, znaczek 9


Na (il. 5-9) pozycjonowanie znaczków z błędami oraz ich powiększenie dla arkusza typu 2. No cóż to drugie odkrycie zdeprecjonowało nieco wartość błędów sugerując, że kropki mają raczej charakter usterek. W tym przypadku powtarzalność mogę zweryfikować tylko dla znaczka z pozycji 5, ponieważ identyczny otrzymałem użyty na przesyłce z Poznania. Drążąc temat, zamówiłem kolejny arkusz w internetowym sklepie Poczty Polskiej. Tym sposobem stałem się posiadaczem arkusza z błędem typ 3. Znaczek na pozycji 9 ma małą niebieską kropkę na żaglu łódki środkowej ale w nieco innym miejscu niż dotychczas spotykane. Na (il. 10-11) pozycjonowanie i powiększenie błędu.


Il. 10. Arkusz typu 3

Il. 11. Typ 3, znaczek 9

Powstaje pytanie, czy to już pełny zestaw błędów tego wydania? Raczej nie, trudno sobie wyobrazić, że kupując pięć arkuszy trafiłem akurat na wszystkie trzy grupy powtarzalnych błędów. Wygląda na to, że to wydanie może się roić od przypadkowych niebieskich kropeczek powtarzalnych w mniejszej lub większej ilości arkuszy lub całkiem przypadkowych. Możliwe, że błędy związane są z sektorami druku ale ponieważ już od czterech lat arkusze nie posiadają ich oznaczeń, nie jestem w stanie tego potwierdzić. Na dzisiaj jako bardziej prawdopodobna wydaje się wersja, że Mistrzostwa Świata w Klasie Optimist mają szansę stać się kopalnią przypadkowych usterek, nawiązując np. do tradycji wydania z okazji Igrzysk Olimpijskich w Melbourne. Tyle że tamto wydanie to był rok 1956 i drukowane było w sposób nowatorski jak na tamte czasy, kombinowaną techniką druku. Dzisiaj natomiast mamy wiek XXI i zaawansowanie technik poligraficznych oraz możliwości wychwytywania błędów druku powinno być na innym poziomie. Farba nie powinna chlapać wokół, a jak już chlapie to takie znaczki powinny lądować w koszu na przemiał.

Zachęcam wszystkich czytelników tej notki do kupowania całych arkuszy i ich dokładnego przeglądu. Znaczek ma nominał 1,75 zł więc może być użyty do opłaty najpopularniejszej przesyłki, w związku z czym inwestycja jest pozbawiona ryzyka. Jeśli znajdziecie jakieś błędy zapraszam do podzielenia się tą informacją z innymi, albo poprzez wątek na forum wspomniany wyżej, albo info na facebook i-KF, albo pisząc do mnie na adres ksiark@poczta.onet.pl a ja zebrane dane udostępnię poprzez stronę www.i-kf.pl. W ten sposób wspólnymi siłami mamy szanse potwierdzić powtarzalność lub poszerzyć zestaw typów błędów lub usterek.

Aktualny stan wiedzy to:
Typ 1: błędy na pozycjach 1, 9
Zn 1 – kropka na żaglu łódki drugiej z prawej oraz środkowej, w tym wypadku w dolnej części
Zn9 – kropka w tylnej części kadłuba łódki drugiej od lewej

Typ 2: błędy na pozycjach 1,5,6,8
Zn 1 – kropka na trójkącie żagla łódki pierwszej z prawej
Zn 5 – kropka nad W na żaglu łódki pierwszej z prawej
Zn 6 – kropka nad I na żaglu łódki pierwszej z prawej
Zn 8 – Kropka na żaglu łódki środkowej

Typ 3: błąd na pozycji 9
Zn 9 – kropka na żaglu łódki środkowej.