Dzięki uprzejmości Kolegi Mieczysława Kuli z Okręgu Wrocławskiego otrzymaliśmy w wersji cyfrowej pierwszy zeszyt Filatelisty Polskiego z 1919 roku. Ne byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że otrzymany zeszyt różni się od tego, który jest od ponad roku dostępny na naszej stronie w Cyfrowej Bibliotece Literatury Filatelistycznej, w zakładce Czasopisma polskie.

Filatelista Polski to jedno z pierwszych polskich czasopism filatelistycznych, ukazujących się w niepodległej II Rzeczpospolitej. Wydawany był w Krakowie, w latach 1919-1922.
Różnica dotyczy dwóch pierwszych stron inauguracyjnego zeszytu. Są one różne. Kolejne strony obu wersji tego zeszytu są już identyczne.

Z oczywistych względów można postawić szereg pytań. Wśród nich choćby takie. Czy były dwa różne nakłady inauguracyjnego zeszytu? Czy był może dokonywany dodruk do którego wykorzystano oryginalne matryce z tym, że matryce dwóch pierwszych stron uległy wcześniejszemu zniszczeniu i stąd występująca różnica? Takich i podobnych pytań możemy postawić więcej. Wobec powyższego zwracamy się do naszych Czytelników z prośbą o podjęcie próby wyjaśnienia tejże różnicy. Najsensowniejsze naszym zdaniem wyjaśnienie zostanie wyróżnione filatelistycznym prezentem.

Obie wersje inauguracyjnego zeszytu Czytelnik znajdzie we właściwej zakładce Biblioteki. Na Wasze opinie w powyższej sprawie czekamy do 15.06.br. Prosimy je nadsyłać na adres i.kolo.pzf@gmail.com