W dniu dzisiejszym postanowiliśmy przedstawić w cyklu poświęconym "skarbom" znalezionym w masówce tekst przygotowany przez jednego z naszych sympatyków, Kolegę Henryka Kucia. Uważamy bowiem, że tekst Kolegi Henryka doskonale pasuje do owego cyklu, który do tej pory prowadzony był tylko w oparciu o tekstu własne.


Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że przedstawiany w niniejszym artykule walor, potencjalnie o znacznej wartości historycznej a także filatelistycznej nie był badany pod kątem autentyczności przez żadnego z ekspertów filatelistycznych.
Autor niniejszego artykułu nadał mu tytuł "Koperta z czasów Powstania Warszawskiego z odbitką stempla  poczty harcerskiej".

Ciekawe są losy tej koperty.  Znalazłem ją w kartonie z całościami z obiegu pocztowego który kupiłem z oferty jakiegoś warszawskiego antykwariatu. Wśród ogromnej liczby całości i całostek natrafiłem na kopertę z okresu Powstania Warszawskiego z odbitkami stempla  opisanego w katalogu Fischera pod nr 3. Według informacji z tego katalogu stempel ten stosowany był w okresie od 8.8 do 10.9.1944 r. Wart odnotowania jest fakt, że katalog podaje iż stempel ten był stosowany w barwie fioletowej. A oto kopie obu stron koperty:

Ponieważ doszedłem do wniosku, że ta koperta powinna znaleźć się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego  w 2016 roku przekazałem ją podpisując oficjalny protokół przekazania. Min to uczyniłem, nie przyszło mi niestety do głowy aby zbadać jej autentyczność. Otrzymałem za to miłe podziękowanie od Dyrektora Muzeum, kopię którego załączam do niniejszego materiału.

 

Z napisów na kopercie wynika, że zawierała przesyłkę od podchorążego Władka do odbiorcy W.T. Jarosz „Walther „ 1550”. Na moją prośbę o podanie informacji o tych osobach Muzeum Powstania Warszawskiego przesłało  mi poniższą informację:

 

Powstańczy biogram Władysława Tadeusza Jarosza nie zawiera zbyt dużo informacji.
Urodził się 7 maja 1924 roku we Lwowie. W 1944 roku miał więc 20 lat. Imiona rodziców: Tadeusz, Jadwiga. Był członkiem batalionu powstańczego „Gustaw” –„Harnaś”.
Po powstaniu prawdopodobnie dostał się do niewoli niemieckiej.  Brak dalszych informacji o jego losach. Nie udało mi się ustalić kim był nadawca listu podchorąży Władek.