Zaglądając do gromadzonych przez lata znaczków wyciętych z otrzymywanej korespondencji często można trafić na ciekawy materiał, bogaty w różnego rodzaju drobne usterki druki, z których większość nie jest katalogowana a, z których część z całą pewnością ma charakter powtarzalny.
Poszukując interesującego mnie, całkiem innego materiału natrafiłem m.in. na kilka znaczków z wydania zatytułowanego „XI Zimowe Akademickie Igrzyska Świata”, wprowadzonego do obiegu 7. marca 1956 roku. Seria składająca się z 3 znaczków o wartościach 20gr, 40gr i 60gr nosi w katalogu Fischera numery od 812 do 814. Znaczki wydrukowano offsetem na papierze białym, średnim (Fi 812 i 814 ) lub szarożółtym, gładkim, grubym (Fi 813). Wydanie charakteryzuje się kilkoma rodzajami ząbkowań.
W przypadku znaczka Fi 813 moją uwagę zwróciły charakterystyczne usterki związane z przesunięciem barw, które użyto w kompozycji znaczka. Efektem nieznacznego przesunięcia barwy fioletowoniebieskiej, w prawo i w dół, w stosunku do zielonej jest szereg usterek zaznaczonych na il.1 czerwonymi konturami.
Il.1. Znaczek Fi 813 z dostrzeżonymi usterkami
Z kolei nieznaczne przesunięcie barwy fioletowoniebieskiej, w lewo i w górę, w stosunku do zielonej jest powodem powstania usterek przedstawionych na il.2.
Il.2. Znaczek Fi 812 z innymi usterkami niż na znaczku z il.1
Na kolejnej ilustracji (il.3) przestawiono natomiast znaczek, w którym barwa fioletowoniebieska jest przesunięta w stosunku do barwy zielonej identycznie, jak w znaczku z il.1 ale ponadto zauważyć można następujące usterki:
- lekkie uszkodzenie białego obwodu centralnego sześciokąta śnieżynki
- zakończenie „na okrągło” skośnej belki cyfry „4” w wartości znaczka
- niedodrukowanie lewego, cieńszego ramienia litery „A” w wyrazie „POLSKA”
- liczne zabrudzenia znaczka nieregularnymi kropkami w kolorze fioletowoniebieskim, z tym, że jedno z nich ma charakter półokrągłej wypustki na dolnej krawędzi zielonego pola z napisem nazwy wydania.
Il.3. Kolejny znaczek Fi 812 i kolejne usterki
Ponadto daje się zauważyć wyraźnie grubsza czcionka napisu „ZIMOWE AKADEMICKIE IGRZYSKA ŚWIATA”, co nie występuje na żadnym z innych znaczków.
Il.4. Znaczek Fi 812
Na ilustracji 4 przestawiony jest z kolei znaczek niekasowany, w którym występuje tylko nieznaczne przesunięcie barwy fioletowoniebieskiej w lewo w stosunku do barwy zielone. Brak jest natomiast jakichkolwiek usterek napisów.
Il.5. Znaczek Fi 813 i dostrzeżone usterki oraz zaznaczony efekt gry światła
Il.6. Kolejny znaczek Fi 813 zaznaczony efekt gry światła oraz "złamany kijek" w części centralnej znaczka
Na ilustracjach 5 i 6 przedstawiono 2 znaczki Fi 814. Różnice w rysunkach obu znaczków oznaczono owalami. W większości są one konsekwencją przesunięcia barwy czerwonej w stosunku do liliowej (oznaczone podłużnymi owalami na górze i dole znaczka z il.5). Konsekwencją różnych przesunięć barwy białej są różnice oznaczone na obu znaczkach Fi.814 małymi owalami. Biały kolor oddaje na znaczkach efekt naświetlenia nart i kijków przez padające światło. W konsekwencji tych niezamierzonych przesunięć mamy całkowicie inny układ „błyszczących krawędzi”. Dodatkowo na znaczki z il.6 w jego centralnej części występuje usterka druku polegająca na przerwaniu ciągłości jednego z kijków narciarskich oraz na uszkodzeniu kijka nieznacznie powyżej. Innymi słowy możemy mówić o „złamanym kijku”.