Ponownie wracamy do ciekawostek znalezionych w gromadzonej przez nas "masówce". Jestem przekonany, że wielu naszych Czytelników posiada własne "zapasy" tego typu materiałów.

 

Dzisiaj prezentujemy przykłady zróżnicowania barw tych samych walorów.

Prezentację zaczniemy od znaczka Fi 549 "Święto pracy". Znaczek ten wydrukowano techniką rotograwiurową na papierze białym cienkim lub średnim, gładkim. Intensywność barwy czerwonej jest wyraźnie zróżnicowany na walorach przedstawionych poniżej.

Kolejne przykłady odnoszą się do emisji Fi.981-982, "Dzień dziecka". Znaczki tej emisji wydrukowano techniką offsetową na papierze białym, grubym gładkim. Podobnie jak w przypadku wcześniej prezentowanych walorów wyraźne jest zróżnicowanie nasycenia barw.

 

Kolejny przykład przedstawia emisję Fi. 986-987, "Tysiąc szkół na Tysiąclecie". Znaczki tego wydania drukowano w technice stalorytniczej, rotograwiurowej oraz typograficznej. Także i w przypadku tej emisji widoczne jest silne zróżnicowanie barw.

I wreszcie znaczki z emisji Fi. 629-631 "Zabytkowe budowle". Wydrukowano ją techniką rotograwiurową na papierze białym, średnim lub grubym, gładkim. W przypadku tej emisji zróżnicowanie barw prowadzi do "utraty" niektórych fragmentów rysunków (ozn. na przykładach cyfrą "1"). W tym wypadku niewidoczne są chmury, fragmenty budowli. "2" oznaczono usterkę druku polegającą na zniekształceniu litery "C" w wyrazie "Niedzica". W efekcie tej usterki widzimy literę "G". Natomiast "3" wskazuje na różnice w grubości czcionek.

Raz jeszcze gorąco zachęcam wszystkich do przejrzenia swoich magazynów i ewentualnego pochwalenia się swoimi "znaleziskami".