Kolega Dariusz Świsulski przygotował wieloczęściową prezentację poświęconą klasycznym polskim uniwersytetom w filatelistyce i nie tylko. Na początku stycznia br. zaprezentowaliśmy pierwszą część cyklu, która, jak możemy stwierdzić, zainteresowała niemałą grupę polskich filatelistów.
Dzisiaj zapraszamy do zapoznani się z drugą częścią tego cyklu. Jak zaznaczyliśmy w pierwszym zdaniu, kolejne części ukażą się wkrótce.

Znaczki przedrukowe w kolejnych latach okupacji zostały zastąpione nowymi emisjami. W 1940 roku została wyemitowana seria dwunastu znaczków przedstawiających widoki zabytkowych budowli. Wśród nich znaczek o numerze katalogowym GG43 i nominale 12 gr z widokiem na dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego z pomnikiem Mikołaja Kopernika. Autorem projektu jest E. Puchinger.

 

 Rys. 10. Znaczek Generalnego Gubernatorstwa z 1940 roku (zbiory autora)

Rys. 11. Znaczek GG43 na kopercie z obiegu (zbiory autora)

Wizerunek tego znaczka został umieszczony również na wyemitowanych w czasie okupacji kartach pocztowych. Karta o numerze katalogowym GG Cp 7 z nadrukiem kolorze zielonym została wydana w dwóch wersjach, różniących się krojem czcionki napisu POSTKARTE. W wersji pierwszej (emisja wrzesień 1940) litera A ma górny szeryf, a litera E jest zaokrąglona, w wersji drugiej (luty 1941) litera A jest bez szeryfu, a litera E jest prosta.

Rys. 12. Karta GG CP 7 w wersji pierwszej (zbiory autora)

Rys. 13. Karta GG CP 7 z obiegu w wersji drugiej (zbiory autora)

W lipcu 1940 roku została wydana seria czterech znaczków z zabytkowymi budowlami, jako wydanie dobroczynne z dopłatą na Niemiecki Czerwony Krzyż. Wśród nich znaczek o numerze katalogowym GG52, jak znaczek GG43 w zmienionych barwach z czerwonym nadrukiem krzyża i dopłatą +8 gr.

Rys. 14. Znaczek Generalnego Gubernatorstwa z 1940 roku z dopłatą na Niemiecki Czerwony Krzyż (zbiory autora)

Znaczek był umieszczony na serii kart pomocy wojennej Niemieckiego Czerwonego Krzyża z datownikami 17/18 sierpnia 1940 roku z różnych miast.

Rys. 15. Karta pomocy wojennej Niemieckiego Czerwonego Krzyża z datownikiem z Krakowa (zbiory autora)

W 1941 roku ukazała się seria pięciu znaczków ponownie z widokami zabytkowych budowli. Wśród nich znaczek znany z wcześniejszych emisji jako GG43 i GG52, tym razem w kolorze niebieskofioletowym o numerze katalogowym GG67.

Rys. 16. Znaczek Generalnego Gubernatorstwa z 1941 roku (zbiory autora)

Rysunek znaczka został umieszczony na karcie (numer katalogowy GG Cp 9), która została wydana w trzech emisjach (luty 1941, marzec 1942, styczeń 1944).

Rys. 17. Karta GG Cp 9 z obiegu z pierwszej emisji (zbiory autora)

Rys. 18. Karta GG Cp 9 z drugiej emisji (zbiory autora)

Rys. 19. Karta GG Cp 9 z obiegu z drugiej emisji (zbiory autora)

Rys. 20. Karta GG Cp 9 z trzeciej emisji (zbiory autora)

Rys. 21. Karta GG Cp 9 z obiegu z trzeciej emisji (zbiory autora)

Zdjęcie dziedzińca Audytorium Maius z pomnikiem Mikołaja Kopernika jest też na pocztówce z 1943 roku, wydanej w czasie okupacji niemieckiej z okazji 400-tej rocznicy śmierci Kopernika. 24 maja 1943 roku w Krakowie był stosowany datownik okolicznościowy z informacją o rocznicy śmierci "niemieckiego" astronoma, którym władze okupacyjne stemplowały wydany z tej okazji znaczek.

Rys. 22. Pocztówka ze znaczkiem i datownikiem z okazji 400-tej rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika (zbiory autora)