Tradycyjnie 23 marca obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii ustanowiony przez ONZ w celu upamiętnienia wejścia w życie w 1950 roku konwencji o powołaniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO, od ang. World Meteorological Organization), wyspecjalizowanej agencji ONZ ds. meteorologii, klimatu, hydrologii itd. Prekursorem WMO była Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna utworzona już w 1871 roku.

Coroczne obchody ŚDM odbywają się pod konkretnym hasłem, które ma na celu zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na najistotniejsze kwestie współczesnego świata mające bezpośredni związek z meteorologią i klimatem. WMO zajmuje się nie tylko koordynacją prac narodowych służb meteorologicznych w skali globalnej i regionalnej ale również zwraca uwagę na zagadnienia hydrologiczne, gdyż są one w znacznej mierze bezpośrednio związane z aktualną sytuacją meteorologiczną (np. powodzie, wezbrania sztormowe) oraz klimatyczną (np. susze). Z tego względu, 24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

Hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Meteorologii jest "Zrozumieć chmury”. Z tej okazji Sekretarz Generalny tej organizacji opublikował krótki adres, w którym czytamy m.in.

"Naukowcy rozumieją już obecnie istotną rolę chmur w regulacji bilansu energetycznego Ziemi oraz ich znaczenia w kształtowaniu pogody i klimatu. Chmury sterują obiegiem wody w przyrodzie i całym systemem klimatycznym. Zrozumienie funkcjonowania chmur jest, więc niezbędne w prognozowaniu warunków pogodowych, modelowaniu skutków przyszłej zmiany klimatu oraz przewidywaniu dostępności zasobów wodnych.
.......
Atlas chmur opublikowano po raz pierwszy pod koniec XIX wieku. Zawiera szczegółową instrukcję obserwacji i identyfikacji zjawiska, a także liczne zdjęcia chmur i niektórych innych zjawisk pogodowych.
Po ostatnim przeglądzie, którego dokonano 30 lat temu, w pełni zaktualizowane i poprawione wydanie Atlasu ukaże się z okazji Światowego Dnia Meteorologii w dniu 23 marca 2017 r.
Po raz pierwszy wydanie z 2017 roku będzie zasadniczo wersją cyfrową, dostępną poprzez Internet. Stanowi ono skarbnicę setek zdjęć chmur, w tym kilka nowych form klasyfikacji chmur, takich jak gatunek volutus, czyli podłużną chmurę powoli obracającą się wokół poziomej osi, smugę kondensacyjną, oznaczającą szlak pary wodnej czasem wytwarzanej przez samoloty na skutek kondensacji pary wodnej oraz odmianę asperitas, czyli chmurę falistą. Ponadto, Atlas zawiera ważne informacje na temat innych zjawisk meteorologicznych, takich jak tęcza, halo, grad, czy tzw. wirujący śnieg (podnoszona z podłoża wirująca kolumna śniegu). "

Poniżej prezentujemy wybrane znaczki pocztowe prezentujące chmury.