Niniejszym informujemy, że w okresie wakacyjnym ukazała się kolejna książka z zakresu historii poczty. Kolega Witold Mikołajczyk, członek koła PZF nr 1 w Katowicach jest autorem dzieła zatytułowanego "Gmina Bojanowo traktem i znakami pocztowymi opisana" Wydawcą tej publikacji jest Gmina Bojanowo, położona w powiecie rawickim, woj. wielkopolskie.

Książka liczy sobie 312 stron, została wydana na papierze kredowych, okładka jest twarda, lakierowana. Nakład książki to 1000 egz. Chętni do jej zakupu proszeni są o kontakt z

Miejską Biblioteką Publiczną w Bojanowie, Rynek 10, 63-940 Bojanowo tel. 65 545 64 64, mail: mbpbojanowo@gmail.com

Jednocześnie informujemy, że Autor książki przeznaczył 1 jej egzemplarz na potrzeby organizowanych przez i-KF konkursów lub innych form promujących filatelistykę.

Na okładce książki znajdujemy tekst polecający, autorstwa Pana Stefana Skrzypka, prezesa koła PZF w Rawiczu, o treści:

Publikacja „Gmina Bojanowo, traktem i znakami pocztowymi opisana” niewątpliwie jest dziełem kompresującym udokumentowaną historię i teraźniejszość skrawka terytorium naszej Ojczyzny. Autor z niesłychaną pają, skutecznością i konsekwencją ujawnia nam skrupulatnie zawiłe dzieje południowo-zachodniej Wielkopolski. Z zamiłowania kolekcjoner artefaktów przeszłości, posłużył się m.in. heraldyką, kartografią, filatelistyką, filokartystyką, dokumentami sprzed wielu lat. Zaprezentował kilka herbów, ponad 60 różnych znakomitych map m.in. Jerzego Freudenhamera z roku 1680, schemat przebiegu traktów w Wielkopolsce, powiat krobski z 1806 roku wydrukowany w Trieście w szlachetnej technice miedziorytu. Na blisko siedemdziesięciu widokówkach pokazuje ludzi, obiekty i sceny rodzajowe sprzed ponad stulecia. Reprodukuje ponad dwieście kopert, wycinków, kartek, etc. Przedstawia obieg pocztowy, w tym datowniki eksploatacyjne bojanowskich poczt z uwzględnieniem np. poczt ambulansowych. Pokazuje ponad sto sześćdziesiąt pozycji pracy pocztowej w postaci dowodów nadania przesyłek, dowodów doręczeń i odbioru, blankietów telegraficznych i ich opakowania, formularzy doręczenia protestów, dowodów wpłaty, legitymacji, biletów i wielu innych. Cymelią jest pokazana odbitka przywileju królewskiego Jana III Sobieskiego, wymieniający Bojanowo czy oryginalny list nadany w 1797 roku w Bojanowie. W sumie ponad 500 reprodukcji w większości w kolorze, z tekstem od ogólności do absolutnie unikalnych szczegółów, wprowadzających do poznania różnych aspektów życia przodków i poprzedników na tej bojanowskiej i niektórych sąsiednich ziemiach. Polecam zaznajomienie się z tym dziełem. Na pewno warto. Życzę przyjemnej lektury.