Minęły wakacje i czas zatem powrócić do tematów mających swoją ciągłość. Jednym z nich są sprawy związane z "masówką". Po raz kolejny wracamy do ciekawostek znalezionych w gromadzonym przez nas, często przez szereg lat, materiale. Wracamy to tego tematu po to aby zachęcić wszystkich naszych
PT. Czytelników do zainteresowania się odkładaniem wszelkiej otrzymanej korespondencji i powrotu do niej po czasie, kiedy można w spokoju i z dystansem przejrzeć ją i stwierdzić ile to najróżniejszych ciekawostek znajdujemy na znaczkach.
Dzisiejszą prezentację zaczniemy od jednego z wielokrotnie już poruszanych zagadnień, to jest różnic w nasycenia barw na tych samych znaczkach. Poniżej przedstawiamy walor o wartości nominalnej 10 zł z 2-znaczkowego wydania zatytułowanego "60-lecie Święta 1-Maja" (Fi 514), które weszło do obiegu 26.04.1950 roku. Znaczki tego wydania wydrukowano techniką rotograwiurową na papierze białym, średnim, gładkim. Różnica w nasyceniu barwy brązowo-liliowej jest wyraźna.
Sporą ciekawostkę stanowi brak barwy żółto-brązowej w przypadku krzyża wojskowego przedstawionego na prawym znaczki (Fi. 924) pochodzącego z wydanej 10.10.1958 roku 3-znaczkowej serii "15-lecie Ludowego Wojska Polskiego". Znaczki tego wydania wydrukowano także w technice rotograwiurowej, na papierze białym, grubym, gładkim lub lekko żeberkowanym pionowo.
Jednocześnie oba znaczki różnią się układem pionowych czarnych linii, które na znaczku z lewej "wpasowane" są do prawej krawędzi rysunku znaczka a na znaczku po prawej odwrotnie.
Kolejnym przykładem odmienności barw jest znaczek Fi 1222, pochodzący z wprowadzonego do obiegu 31.01.1963 wydania okolicznościowego "100. rocznica Powstania Styczniowego". Znaczek tego wydania drukowano techniką offsetową, na papierze białym, średnim, gładkim.
Różnica dotyczy fryzury oraz wąsów postaci przedstawiającej Romualda Traugutta, dyktatora powstania.
Kończąc dzisiejszy odcinek przedstawiamy klasyczny błąd znaczka Fi 1011, tj. brak przecinka pomiędzy cyframi 2 a 5 w wartości znaczka (błąd B1, znaczek po prawej). Znaczek pochodzi z wydanej 21.03.1960 roku 5-cio znaczkowej serii pt. "100-lecia polskiego znaczka pocztowego". Wydanie to drukowano offsetem i rotograwiurą, na papierze biały, grubym, gładkim.
cdn ????