Ciekawym uzupełnieniem specjalizowanego zbioru znaczków polskich, mogą być znaczki pochodzące z makulatury. Choć pochodzenie niektórych znaczków makulaturowych jest kontrowersyjny z powodu niejasnego pojawienia się na rynku, to wiadomym jest, że można je było nabyć szczęśliwym trafem w okienkach pocztowych
lub otrzymać w abonamencie filatelistycznym. Wszystkie znaczki, które swoim wyglądem odbiegają od zaakceptowanego wzoru są makulaturą. Uznawanie makulatury przez mniej doświadczonych kolegów, jako próby druku lub częściowo niewykończony produkt jest mylnym pojęciem. Gdy makulatura znajdzie się przypadkowo na przesyłce pocztowej staje się wówczas pełnowartościowym obiektem filatelistycznym. Najbardziej makulaturowe lata w polskiej filatelistyce to znaczki wydane w latach 1960 -1970. Choć i obecnie, przy najnowszej technice produkcji znaczków pojawiają się różnego rodzaju makulatura.
Poniżej przedstawiam znaczki makulaturowe z wydania 20. rocznica nacjonalizacji przemysłu i XXXV Międzynarodowe Targi Poznańskie”, nr 1529 Mk₂ -(brak barwy brązowej); nr 1528 Mk- (przesunięcie perforacji); nr 1527 Mk – (przesunięcie barwy szarej) niekatalogowany; nr 1530 Mk₂ -(brak barwy niebieskiej).
nr 1529 Mk₂ -(brak barwy brązowej)
nr 1528 Mk- (przesunięcie perforacji)
nr 1527 Mk – (przesunięcie barwy szarej)
nr 1530 Mk₂ -(brak barwy niebieskiej)
Attention, this article is also available in English. To read it go to section "For English readers" (left panel, bottom).