Andy Murray brytyjski tenisista szkockiego pochodzenia, urodził się 15.05.1987 w Dunblan. Jest synem trenerki tenisowej i treningi rozpoczął już w wieku 3 lat. Zaliczał się do czołowych juniorów na świecie, w 2003 wygrał w tej kategorii wiekowej Canadian Open, rok później US Open.
W 2003 uplasował się na 6 miejscu, a rok później na 10 miejscu światowego rankingu juniorów. Wiosną 2005 rozpoczął oficjalnie karierę zawodową. W cyklu ATP World Tour debiutował w kwietniu 2005, dzięki przyznanej dzikiej karcie na turniej w Barcelonie. Bardzo szybko przedarł się do światowej czołówki, stając się nadzieją Brytyjczyków na największe sukcesy tenisowe.Już na koniec 2008 roku był nr 4 na listach rankingowych, niestety na tej pozycji utknął na długo. Nie potrafił przebić się przez wielką trójkę: Rogera Federera, Novaka Djokovica i Rafaela Nadala. Jako najbardziej chimeryczny przegrywał decydujące spotkania. Przełamanie nastąpiło po nawiązaniu współpracy z byłym wielkim tenisistą czeskim Ivanem Lendlem. Jeszcze w lipcu 2012 przegrał finał Wimbledonu z Federerem, ale już miesiąc później, na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, na tych samych kortach nie dał mu żadnych szans wygrywając 3:0 (6:2, 6:1, 6:4). Royal Mail obiecała przed Igrzyskami, że upamiętni każdego brytyjskiego złotego medalistę, już na drugi dzień po jego sukcesie. Okazując niezwykłą sprawność organizacyjną wypełniała swoją obietnicę. Andy Murray zdobył złoto 05.08.2012 (il. 1) a już następnego dnia znaczki były w sprzedaży (il. 2).
Il. 1. Fragment arkusza samoprzylepnych znaczków
Il. 2. Koperta wysłana do Niemiec pierwszego dnia obiegu
Andy Murray był często atakowany przez prasę brytyjską. Charakterystyczne były komentarze po jego występach, gdy wygrywał to wygrywał Brytyjczyk, ale gdy przegrywał był Szkotem. Nawet po sukcesie olimpijskim prasa i część środowiska drażniła go pisząc: Andy pamiętaj że jeszcze nie wygrałeś Wimbledonu. Nie czekali już długo. W roku 2013 pokonał w półfinale Jerzego Janowicza, aby w finale spotkać się z Novakiem Djokovicem. Wygrał pewnie 3:0 (6:4, 7:5, 6:4) spełniając po 77 latach czekania, marzenia Brytyjczyków na zwycięstwo ich rodaka, w najważniejszym dla nich turnieju tenisowym. Ten sukces nie mógł pozostać niezauważony przez królewską pocztę. Wydała ona okolicznościowy blok czteroznaczkowy upamiętniając ten „Pierwszej klasy sportowy sukces” (il. 3)
Il. 3. Ozdobny bloczek z okazji zwycięstwa Wimbledonu
Na poszczególnych znaczkach widzimy Andy Murray’a jak całuje wimbledoński puchar, z wielką determinacją goni piłkę, serwuje (wygrał w tym meczu 72% piłek po swoim pierwszym serwisie, co było kluczowe dla wyniku) oraz rozpromieniony prezentuje cenne trofeum.
Koperty FDC usiane są zachwytami słownymi opiewającymi ten sukces, a stempel okolicznościowy przypomina długi okres wyczekiwania od 1936 do 2013 (il. 4).
Il. 4. FDC z bloczkiem wimbledońskim