Wśród otrzymanych ostatnio filatelistycznych prezentów poza omówionymi już Księgami znaczków polskich znajdują się także tzw foldery. Folder, to nic innego jak wydanie o charakterze reklamowym, promującym produkt, w tym wypadku, poszczególne emisje znaczków Poczty Polskiej. Moją uwagę natychmiast przykuły dwa foldery. Pierwszy, to folder promujący najnowszą emisje PP pt. "Zabytkowe organy w Polsce". Tegoroczna emisja dotyczy późnobarokowych organów będących na wyposażeniu pochodzącego z tego samego okresu klasztornego kościoła w Jędrzejowie. Drugi z kolei to folder promujący wydanie z 2013 roku, zatytułowane "900-lecie kroniki Galla Anonima" (Fi 4467 i bl.217).
Front okładki folderu pierwszego z omawianych wydań przedstawia fotografię organów, będących tematem emisji. Na kolejnej stronie mamy krótki tekst nawiązujący do tematu emisji, przedstawiający prezentowane organy oraz zabytkowy kościół, w którym są one zamontowane. Kolejna strona, w kolorze złotym, przedstawia stylizowaną fotografię budynku kościoła. Powyżej budynku w osłonkach znajdują się 2 walory. Jeden z nich to dwuznaczkowy blok a drugi z kolei, to czarnodruk. Delikatna kreska rysunku obu znaczków wchodzących w skład emisji przykuwa uwagę i powoduje, że nie można oderwać odeń oczu. Detale bloku wielobarwnego są złocone, a sposób złocenia dodaje tylko znaczkom uroku. Poniżej walorów znajdują się informacje o autorach wydania i szczegółach technicznych. Autorką projektu jest Pani Marzanna Dąbrowska, a staloryt przygotował Pan Przemysław Krajewski. Kolejna strona prospektu zawiera identyczne informacje co strona druga tylko, że w języku angielskim. Następna strona przedstawia powiększone zdjęcia rytu znaczków w kolorze niebieskim.
Folder wydania "900-lecie Kronik Galla Anonima" jest także bardzo ciekawy. Jego okładka przedstawia w części okładkę starej i niezwykle cennej księgi (skóra, tłoczenia, złote elementy oprawy). We wnętrzu folderu znajdujemy informacje na temat Kroniki i jej Autora, blok 217 w osłonce, FDC tego wydania i reprodukcję czarnodruku. Poza tym informacje o szczegółach technicznych wydania oraz nazwiska: projektantki, Pani Agnieszki Sancewicz i autora rytu, Pana Macieja Kopeckiego. Ponadto na dwóch stronach prospektu znajdujemy zdjęcia rytownika przy pracy nad stalorytem wydania oraz fragmentu stalorytu.
Reasumując, muszę przyznać, że oba foldery są w stanie zainteresować nie tylko filatelistę ale także każdego, kto lubi ładne drobiazgi. Dla mnie jest to także trafiony prezent. Foldery z cała pewnością doskonale promują dwie omawiane emisje znaczków PP. Nie mogą jednak być zasadniczą forma zbierania znaczków, chociażby ze względu na fakt, że nie zawierają kompletnego materiału związanego z daną emisją. Niestety nie mogłem sprawdzić ceny obu folderów w internetowym sklepie filatelistycznym PP, gdyż nie oferowano ich już tam, co jest dziwne w przypadku wydania poświęconego organom, które ukazało się niespełna 2 tygodnie temu. Rzut oka na ceny kilku dostępnych folderów pozwala stwierdzić, że ich ceny są o około 25% wyższe od ceny nominalnej prezentowanych walorów. To także przemawia za tym, ze foldery pozostaną materiałem reklamowym lub miłym dodatkiem do prezentów.
Od Autora
Już po opublikowaniu powyższego tekstu zostałem poinformowany, że foldery nie są produktem, który przygotowywany jest na sprzedaż. Do sprzedaży trafiły foldery zaledwie kilku wydań. To wyjaśnia, dlaczego folder wydania poświęconego zabytkowym organom nie jest dostępny w internetowym sklepie filatelistycznym PP. Wszystkich tych, którzy po przeczytaniu mojego tekstu nabrali chęci na zakup wspomnianych folderów przepraszam za to, że swoim tekstem mogłem wprowadzić w błąd w tej kwestii.
Oświadczenie Autora
Niniejszym oświadczam, że powyższy tekst i prezentacja są formą recenzji i nie stanowią materiału reklamowego.