Po kilku tygodniach wracamy do prezentacji kolejnych folderów, czyli wydawnictw Poczty Polskiej o charakterze promocyjno-reklamowym. Właśnie otrzymałem kolejny filatelistyczny prezent a w nim m.in. kolejne foldery. Tym razem moją uwagę przykuły dwa foldery. Pierwszy, to niezwykle ciekawy w formie folder promujący jedną z najnowszych emisji PP pt. "Piękno zaklęte w metalu" (Fi 4634-4637).
Drugi z kolei to folder promujący wydanie z 2014 roku, zatytułowane "Alternatywne źródła energii" (Fi 4557-4560). Projektantem znaczków oraz folderu jest Pani Agata Tobolczyk. Wydana w roku ub. seria znaczków poświęcona alternatywnym źródła energii dotyczy jednego z najpoważniejszych wyznań ludzkości, jakim jest wyczerpywanie się zasobów kopalnych źródeł energii, wzrastające zanieczyszczenie atmosfery spowodowane w znacznej mierze spalaniem paliw kopalnych a w konsekwencji znaczny wzrost zachorowań na choroby wynikające ze złej jakości powietrza oraz współczesne, globalne ocieplenie. Od szeregu lat prowadzone są badania naukowe w zakresie ograniczenia negatywnych skutków procesów o których mowa powyżej. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, tj. energii odnawialnej (wody, wiatru, geotermii, Słońca).
Folder ten zwrócił moja uwagę nie tylko ze względu na tematykę emisji, graficzną jakość znaczków ale także ze względu na niezwykle ciekawą okładkę, a właściwie jest stronę frontową.
Folder wydania "Piękno zaklęte w metalu" jest zarówno piękny, jak i niezwykle ciekawy. Myślę, że określenie "ciekawy" wynika przede wszystkim z nowatorskiej formy folderu. Projektantka emisji, jak i folderu, Pani Marzanna Dąbrowska, nadała mu formę kalendarza. Można go bardzo łatwo postawić na biurku. Poszczególne strony folderu, zawierają m.in. arkusik omawianej emisji oraz 2 koperty FDC. Pozostałe karty przedstawiają z kolei barwne fotografie struktury metali wykonane pod bardzo silnym powiększeniem. Wszystkie ilustracje stanowią element graficzny kart kalendarza. Kalendarza dość nietypowego, bowiem jego Projektanta, złamała konwencję. Kalendarz rozpoczyna się od września 2015 roku (miesiąca emisji wydania) a kończy kartą dla sierpnia 2016 roku.
Reasumując, muszę przyznać, że oba foldery są ciekawe i doskonale promują emisje Poczty Polskiej..
Oświadczenie Autora
Niniejszym oświadczam, że powyższy tekst i prezentacja są formą recenzji i nie stanowią materiału reklamowego.