Poczta polska dnia 24.10.2006 w kontynuacji cyklu wydawniczego pt. Stolice Państw Unii Europejskiej, wydała pięć kolejnych walorów.

Druga seria znaczków, podobnie jak poprzednia jest autorstwa Pani Magdaleny Błażków.W skład drugiej serii wchodzi : pięć znaczków pocztowych, oraz pięć kopert FDC, przedstawiających Stolice Państw Unii Europejskiej.

nominał wszystkich znaczków: 2,40 zł

nakład: serii 500 000 szt. , 200 000 szt. Rzym

technika druku: offset

format znaczków: 39,5 x 31,25

papier: fluorescencyjny

arkusze sprzedażne: po 20 znaczków

data obiegu: 24.10.2006 r.


Parlament Europejski jest największym, wielonarodowym parlamentem na świecie i jedynym organem Unii Europejskiej, którego członkowie są wybierani bezpośrednio przez obywateli UE.

Po raz pierwszy bezpośrednie wybory do PE odbyły się w czerwcu 1979 roku. Kadencja Parlamentu trwa pięć lat. Obecnie Parlament liczy 736 europosłów, ale Traktat Lizboński przewiduje zwiększenie ich liczby do 751 (w tym 51 posłów z Polski).

 

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zasiadają w nim nie według kryterium kraju pochodzenia, ale ' w zależności od poglądów' we frakcjach politycznych. W tej kadencji jest ich siedem. Niektórzy posłowie PE są niezrzeszeni. Obecnie niezrzeszonych jest 28 europarlamentarzystów.

Traktat Lizboński jest kolejnym unijnym traktatem, który wzmacnia kompetencje Parlamentu Europejskiego. W obrębie procedury współdecydowania, w której PE dzieli władzą z Radą Unii Europejskiej, znalazło się 40 nowych obszarów, m.in. rolnictwo, polityka energetyczna, imigracja i unijne fundusze.


BERLIN

Pierwszym walorem rozpoczynającym druga serie wydawniczą ? Stolice Państw Unii Europejskiej, jest znaczek Fi 4121 przedstawiający Bramę Brandenburską w Berlinie, stolicy naszego najbliższego zachodniego sąsiada.

Berlin - stolica i największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego (landu),  zajmuje całkowitą powierzchnię 891 km2. Państwo to zamieszkuje blisko 3,5 mln osób. Stolica Niemiec - Berlin znajduje się w północno-wschodniej części Niemiec na Pojezierzu Brandenburskim i w Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej. Berlin położony jest nad rzeką Szprewą i Hawelą oraz ich dopływami. Rzeka Szprewa w dzielnicy Spandau wpada do Haweli, prawego dopływu  Łaby.       

Berlin znajduje się między płaskowyżami Barnim i Teltow. Na terenie Berlina znajdują się duże jeziora: Grosser Muggelsee i Tegeler See, oraz kompleksy leśne: Grunewald, Spandau, Tegel i Berliner Stadtwald. Miasto łączy się kanałami z Łabą, Odrą i Renem. Berlin leży około 70 kilometrów od granicy z Polską. Szerokość miasta w kierunku wschodnio-zachodnim wynosi około 45 km, zaś długość w kierunku północno-południowym wynosi około 38 km. Najwyższe wzniesienie to Grosse Muggelberg - 115,4 m n.p.m., natomiast najniższy punkt leży na wysokości 32 m n.p.m.

Podział administracyjny miasta to 12 dzielnic (Bezirk), dzielących się dalej na "poddzielnice" (Ortsteile, czyli części miasta). Ten podział istnieje od 1 stycznia 2001 roku, kiedy to w wyniku reformy administracyjnej zmniejszono liczbę dzielnic z 23 do 12 w celu obniżenia kosztów. Każdy Bezirk ma oddzielny samorząd i prawa zbliżone do praw miejskich.

Berlin jak przystało na stolica państwa uchodzącego za jedna najlepszych gospodarek swiata jest wielkim osrodkiem gospodarczym i finansowym. Przemysł głównie elektroniczny (m.in. firma Siemens, AEG), maszynowy, środków transportu i odzieżowy. Ważny ośrodek handlowy (międzynarodowe targi, wystawy). Ogromny węzeł komunikacji lotniczej, drogowej, kolejowej oraz wodnej (np. szlak wodny Berlin - Szczecin - Bałtyk). Porty lotnicze: Schönefeld (położony w kraju związkowym Brandenburgia), Tegel i Tempelhof - czynny do końca października 2008 roku. Linia kolejowa z Berlina do Poczdamu była drugą na terenie Niemiec i została uruchomiona w 1838 roku, biegnąc z obecnego placu Poczdamskiego przez Steglitz, Zehlendorf i Novawes do Poczdamu. Berlinie posiada najstarsze w Niemczech  kursujące metro (1902), posiada obecnie 9 linii, z czego 14% tras znajduje się na powierzchni.

Obecny kształt Berlina nadała miastu II wojna światowa. 70% wszystkich zniszczonych w Niemczech budynków mieściło się w Berlinie. Alianckie i radzieckie bombardowania zrównały z ziemią 92% zabudowy. Po podziale miasta władze NRD we wschodniej części odbudowały większość obiektów, zachowując ocalałe XIX wieczne budynki, natomiast w części zachodniej powstała zupełnie nowa zabudowa.

Państwa członkowskie UE - Niemcy

  • ustrój: republika
  • ludność: 82 mln
  • język urzędowy: niemiecki
  • wyznanie: rzymskokatolickie, protestanckie
  • święto narodowe: 3 października (zjednoczenie Niemiec)
  • waluta: euro

 Niemcy i Unia Europejska:

  • data przystąpienia: 1957 r. (państwo założycielskie)
  • miejsca w Parlamencie Europejskim: 99
  • głosy ważone w Radzie: 29
  • miejsca w Komitecie Ekonomiczno - Społecznym: 24
  • miejsca w Komitecie Regionów: 24
  • Komisja Europejska: Guenter Verheugen (od 1 listopada 2004 r.) - Wiceprzewodniczący Komisarz ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, przewodniczy Zespołowi Komisarzy ds. Rady Konkurencyjności, wiceprzewodniczący zespołu Komisarzy ds. Strategii Lizbońskiej

RZYM

Kolejną  przedstawioną stolicą europejską w omawianej serii jest Rzym, na znaczku możemy podziwiać Koloseum. Liczba ludności 2 748 809 - zespół miejski ok. 3 800 000

Rzym - jako największe włoskie miasto, które przyciąga corocznie miliony turystów z całego świata, chcących zwiedzać starożytne zabytki i arcyciekawe miejsca. Jednym z podstawowych miejsc, do którego należy się udać jest Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów. To starożytne miejsce było w odległych czasach miejscem walk gladiatorów, oraz miejscem w którym organizowano uroczystości religijne czy święta państwowe.

Jeden z najbardziej imponujących zabytków starożytnego Rzymu jest Panteon - jak sama nazwa wskazuje, to miejsce poświęcone wszystkim bogom. Panteon jest najwspanialszą i najlepiej zachowaną budowlą i nawet w dzisiejszych czasach uważa się go kunszt pracy architektonicznej.

Kolejnym, wartym zobaczenia miejscem jest Forum Romanum, to najstarszy  plac w Rzymie położony u stóp Kapitolu u Palatynu, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz. W starożytnym Rzymie było to główny ośrodek  życia religijnego, politycznego i gospodarczego. Forum Romanum stopniowo popadało w ruinę, jednak dzięki pracom archeologicznym, dowiadujemy się jak ważne miejsce stanowiło dla Rzymian.

Będąc w Rzymie musimy udać się do jednej z najpiękniejszych budowli wodnych świata - fontanny di Trevi, najbardziej znanej barokowej fontanny Rzymu , której budowlę rozpoczęto w XVIII wieku. Ten monumentalny zabytek przyciąga wielu turystów, którzy wedle tradycji wrzucają do niej drobne monety. Fontana wygląda przepięknie zwłaszcza nocą, gdy oświetlona jest przez reflektory. Zasilana jest z akweduktu który został zbudowany 19 r. p.n.e przez Agrypę.

Przebywając w Rzymie warto również zobaczyć Bazylikę św. Piotra., zbudowana w latach 1506-1626 Jest ona drugim co do wielkości kościołem na świecie i jednym z najważniejszych świętych miejsc  chrześcijaństwa.  Bazylika została zbudowana przez Konstantego Wielkiego ok 324 r jako świątynia memorialna nad grobem św. Piotra apostoła

Wśród architektów i artystów, pracujących nad nią należy wymienić tu najbardziej znanych, jak Rafael i Michał Anioł. W Bazylice spoczywa wielu papieży, między innymi Jan Paweł II.

Państwa członkowskie UE - Włochy

  • stolica: Rzym
  • ustrój: republika
  • ludność: 57,6 mln
  • język urzędowy: włoski
  • wyznanie: rzymskokatolickie
  • święto narodowe: 2 czerwca (powstanie republiki w 1946 r.)
  • waluta: euro

Włochy i Unia Europejska:

  • data przystąpienia: 1957 r. (państwo założycielskie)
  • miejsca w Parlamencie Europejskim: 72
  • głosy ważone w Radzie: 29
  • miejsca w Komitecie Ekonomiczno - Społecznym: 24
  • miejsca w Komitecie Regionów: 24
  • Komisja Europejska: Franco Frattini (od 1 listopada 2004 r.) - Wiceprzewodniczący Komisarz ds. Wymiaru Sprawiedliwości oraz Obszaru Wolności i Bezpieczeństwa

SZTOKCHOLM

Królewski Teatr Dramatyczny ? to temat walu przedstawiającego Sztokholm, kolejne miasto z serii Stolice Państw Unii Europejskiej,

Sztokholm - to Położona na 14 wyspach stolica Szwecji. Miasto (gmina Sztokholm) zamieszkuje 825 057 osób a cały region Sztokholmu 2 011 047. Miasto to jest uważane za jedną z najpiękniejszych stolic świata. Sztokholm - ta "Wenecja Północy" - to królewska metropolia z urokiem małego miasta, gdzie każdy znajdzie coś niesamowitego. Jest to miasto posiadające wiele atrakcji i zabytków, miasto nowoczesne, tętniące bogatym życiem kulturalnym. Wielomilionowa metropolia - a wody jeziora Mälaren są tak czyste, że nawet w samym centrum miasta można w nich łowić ryby czy raczyć się  kąpielą.

Rozwój miasta rozpoczął się w XIII wieku od części zwanej dzisiaj Gamla Stan - Stare Miasto. Gamla Stan obejmuje cztery położone blisko siebie wyspy: największą z nich Stadsholmen oraz Riddarholmen, Helgeandsholmen i Strömsborg. Stare miasto zachowało w pełni swój średniowieczny charakter, z wysokimi kamienicami i wąskimi uliczkami. Główne ulice wypełnione są restauracjami i sklepami z pamiątkami tętnią życiem, leczy wystarczy zejść w jedną z małych, bocznych uliczek by przenieś się w całkiem inny klimat .

Jednym z najważniejszym zabytków Gamla Stan jest bezwątpienia Pałac Królewski - Kungliga Slottet. Wzniesiony został na miejscu spalonej w 1697 roku twierdzy Tre Kronor. Uważa się, że pożar został wzniecony na polecenie Nikodema Terrina Młodszego, który wcześniej wybudował nowe północne skrzydło i prawdopodobnie chciał odbudować resztę zamku w stylu renesansowym.

Obok Pałacu znajduje się katedra Storkyrkan, która jest miejscem uroczystości królewskich i koronacji.

Na północnym zachodzie wyspy znajduje się Riddarhuset - Dom Magnatów, miejsce obrad stanu arystokratycznego - jednego z czterech reprezentowanych w szwedzkim parlamencie stanowym. Riddarhuset jest uważany za najpiękniejszy budynek Gamla Stan.

Wyspa Helgeandsholmen jest w prawie całkiem zabudowana przez budynki Szwedzkiego Parlamentu. Wyspa jest połączona z sąsiednimi wyspami przez trzy mosty: Riksbron, Stallbron i Norrbro.

Na wyspie Kungsholmen znajduje się Ratusz - Stadshuset. Jest to bardzo charakterystyczna budowla z wybudowana czerwonej cegły, która wyróżniająca się na tle panoramiy miasta. Z jednego narożników wznosi się kwadratowa wieża o wysokości około 105 metrów. Na szczycie wieży lśnią złote Trzy Korony (Tre Konor) - symbol Szwecji. Budowa ratusza została rozpoczęta w 1911 roku i trwała 12 lat. Ratusz jest otwary dla zwiedzających, na szczególną uwagę zasługuje Złota Sala ozdobiona pozłacanymi płytkami. Można też wejść na wieżę, skąd rozpościera się piękny widok na Stare Miasto.

Państwa członkowskie UE - Szwecja

  • stolica: Szwecja
  • ustrój: monarchia konstytucyjna
  • ludność: 8,9 mln
  • język urzędowy: szwedzki
  • wyznanie: luterańskie
  • święto narodowe: 6 czerwca (dzień Flagi Szwedzkiej)
  • waluta: korona szwedzka

 Szwecja i Unia Europejska:

  • data przystąpienia: 1995 r.
  • miejsca w Parlamencie Europejskim: 18
  • głosy ważone w Radzie: 10
  • miejsca w Komitecie Ekonomiczno - Społecznym: 12
  • miejsca w Komitecie Regionów: 12

TALIN

Tallinn - to stolica i największe miasto w Estonii. Jej ludność to 412 tys mieszkańców. Leży na północnym wybrzeżu kraju, nad brzegiem Zatoki Fińskiej, na południe od Helsinek, na zachód od Sankt Petersburga.

Paks Margareeta (Gruba Małgorzata) - baszta znajdująca się przy wejściu do tak zwanego Dolnego Miasta; stanowiła jedną z ważniejszych form obronnych miasta i znajdowały się w niej więzienne lochy; budowana przez dwadzieścia lat do roku 1529; obecnie jest siedzibą Estońskiego Muzeum Morskiego, które poprzez znajdujące się w nim modele okrętów, latarni morskich, przyrządy nawigacyjne ukazuje historię żeglugi tego regionu.

Toompea - wzgórze, z którym wiąże się piękne podanie oraz narodowy epos - "Kalevipoeg"; według nich wzgórze zostało usypane przez wdowę opłakującą swoją męża, która wnosiła głazy, by stworzyć dla niego kurhan; z jej łez miało powstać znajdujące się u stóp wzgórza Jezioro Ulemiste.

Katedra na Kirku - jedna z najstarszych budowli sakralnych Estonii; pierwsza świątynia wybudowana w drugiej połowie trzynastego wieku; znoszona w pożarze została odbudowana w osiemnastym wieku, co wpłynęło na barokowy charakter budowli; wnętrze świątyni zachwyca połączeniem prostoty z dostojnością.

Państwa członkowskie UE - Estonia

  • stolica: Talin
  • ustrój: republika parlamentarna
  • ludność: 1,37 mln
  • język urzędowy: estoński
  • wyznanie: luteranizm
  • święto narodowe: 24 luty (Dzień Niepodległości)
  • waluta: korona estońska

Estonia i Unia Europejska: 

  • data przystąpienia: 2004 r.
  • miejsca w Parlamencie Europejskim: 6
  • głosy ważone w Radzie: 4
  • miejsca w Komitecie Ekonomiczno - Społecznym: 7
  • miejsca w Komitecie Regionów: 7

VALLETTA

Valletta - stolica Malty, umiejscowiona jest na półwyspie Sceberras. Powstała jeszcze w XVI w. na bazie dwóch fortów - św. Elma i św. Michała. Opracowaniem wizerunku miasta zajął się watykański architekt - Francesco Laparello, a nazwa pochodzi od nazwiska Jeana Parisota de la Valette'a, który wzmocnił mury obronne fortów i całego półwyspu.

Do Valletty prowadzi Brama Miejska. Z głównej ulicy Triq Ir - Republika dojdziemy do wszystkich ciekawych miejsc w stolicy. Idąc w kierunku Fortu św. Elma, będziemy mijać Muzeum Archeologiczne, Operę Królewską oraz Katedrę św. Jana, która jest istotnym zabytkiem na wyspie. W jej wnętrzu znajdują się płyty nagrobne upamiętniające zmarłych maltańskich rycerzy. Vis'a-vis Katedry znajduje się budynek sądowy.

Na Placu św. Jerzego mieści się pałac Wielkiego Mistrza, a nieopodal - Teatr Manoela, pochodzący z XVIII w. W tej chwili pełni on funkcję Teatru Narodowego, w którym sztuki wystawiane są po angielsku i maltańsku. Warto przyjrzeć się także Pałacowi Verdelin oraz zobaczyć klasyczny dom maltański - Casa Rocca Piccola, które umiejscowione są niedaleko teatru.

Państwa członkowskie UE - Malta

  • Stolica: La Valletta
  • ustrój: republika wielopartyjna
  • ludność: 395 tys.
  • język urzędowy: angielski, maltański
  • wyznanie: rzymskokatolickie
  • święto narodowe: 13 grudnia (rocznica proklamowania Republiki)
  • waluta: lira maltańska

Malta i Unia Europejska:

  • data przystąpienia: 2004 r.
  • miejsca w Parlamencie Europejskim: 5
  • głosy ważone w Radzie: 3
  • miejsca w Komitecie Ekonomiczno - Społecznym: 5
  • miejsca w Komitecie Regionów: 5

 źródła:

  • Traktat Nicejski
  • www.krajeeuropy.pl
  • www.unia.realnet.pl

 źródła zdjęć

  • www.wikipedia.pl